Łazienka i wc dla niepełnosprawnych

Korzystając z łazienek w miejscach użytku publicznego, takich jak kino, teatr czy centra handlowe, z reguły nie zastanawiamy się nad tym, czy toalety są dostosowane do możliwości osób, które przejawiają trudności z koordynacją ruchową bądź są na stałe zmuszone do poruszania się np. na wózku inwalidzkim lub o kulach. Nasza firma, zajmująca się produkcją wyposażenia łazienek dla niepełnosprawnych, powstała specjalnie z myślą o tych, którzy na co dzień borykają się z różnymi barierami architektonicznymi. Motto „Łazienka bez barier” doskonale ilustruje podejmowane przez nas działania, których celem jest zwiększenie komfortu użytkowania toalet dla osób niepełnosprawnych, a także zachęcenie projektantów wnętrz do zwrócenia uwagi na – niestety – wciąż powszechny problem, jakim dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej są małe, niewygodne łazienki pozbawione przestrzeni i uchwytów dla niepełnosprawnych.

Jeśli zamierzają Państwo wybudować łazienkę dla osób z dysfunkcjami w swoim budynku, zachęcamy do zapoznania się z tym, w jaki sposób powinno przebiegać projektowanie pomieszczeń dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych. Doskonale ilustruje to poniższy filmik:

Najważniejszym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania łazienki dla niepełnosprawnych jest wspomniana już przestrzeń. To ona gwarantuje bowiem osobom z ograniczoną sprawnością ruchową swobodne przemieszczanie się w danych pomieszczeniu na wózku inwalidzkim bądź o kulach.

Poniżej znajdują się ogólne normy Unii Europejskiej oraz Ministra Infrastruktury, według których powinny być projektowane toalety dla osób niepełnosprawnych:

 • minimalna przestrzeń manewrowa 150×150 cm
 • muszla ustępowa h= 45÷50 cm
 • umywalka – maks. h= 80 cm (górna krawędź)
 • podajnik na papier toaletowy h= 100÷120 cm
 • uchwyty łazienkowe h= 70÷85 cm
 • siedzisko prysznicowe h= 45÷50 cm

Wciąż niestety spotykane są łazienki dla niepełnosprawnych, które nie spełniają powyższych wymogów bądź są wyposażone w niedostateczną ilość niezbędnych elementów, np. w jeden uchwyt łazienkowy dla niepełnosprawnych. Tym samym uniemożliwiają wykonanie podstawowych czynności higienicznych osobom z różnymi dysfunkcjami ruchowymi. Ponieważ łazienkę dla niepełnosprawnych dzielimy na różne strefy, znajdziemy również odpowiednie regulacje, odpowiadajce każdej części:

Strefa WC

Podobnie jak w przypadku umywalki, powierzchnia z przodu przy WC dla niepełnosprawnych powinna wynosić 150×150 cm. Miski ustępowe powinny mieć długość 70 cm, po to, by osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim mogła bez problemu swobodnie do niej podjechać i dokonać bocznego przemieszczenia się na nią. Wysokość WC wraz z deską powinna wynosić 48 cm. W wypadku opisywanej strefy, doskonale zdadzą egzamin zarówno kompaktowe miski wc, jak i modele zawieszane, które muszą spełniać wymagania dotyczące wysokości, na której się znajdują. Zalecane jest stosowanie solidnych stelaży podtynkowych. Miski zawieszane mają szereg zalet. Nie tylko ułatwiają dojazd wózkiem do wc, z powodu braku barier przy podłodze, lecz także przyczyniają się do oszczędności miejsca. Co więcej, opisywane miski dają możliwość zastosowania wygodnego systemu spłukiwania na podczerwień lub spłukiwania za pomocą przycisku znajdującego się na poręczy. Istnieje również opcja tradycyjnego spłukiwania.

I znów, podobnie jak w przypadku umywalki, konieczne jest zamontowanie w WC dla niepełnosprawnych dwóch specjalnych poręczy. Ich zadaniem jest pomoc osobom z dysfunkcjami ruchowymi podczas przemieszczenia się, przy czym warto zadbać, by były to poręcze uchylne. Według wytycznych, zainstalowane poręcze dla osób niepełnosprawnych muszą sięgać nieco poza przednią krawędź wc. Odległość między uchwytami powinna wynosić 65 lub 70 cm, natomiast ich wysokość 70-85 cm.

Dodatkowym udogodnieniem dla osób poruszających się o kuli bądź na wózku inwalidzkim będą uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych z miejscem na papier toaletowy oraz przyciskiem do spłukiwania wody bądź mającym funkcję wezwania pomocy.

Kompletując wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych warto zadbać o to, by akcesoria takie jak podajnik papieru oraz szczotka WC znajdowały się w zasięgu ręki osoby, która w danej chwili korzysta z toalety.

Poniższe warianty strefy WC spełniają wszystkie niezbędne normy, ustalone przez Unię Europejską oraz Ministra Infrastruktury:

 • pole manewrowe przed miską ustępową
 • wysokość miski ustępowej (górna krawędź)
 • papier toaletowy (wysokość)
 • poręcze dla niepełnosprawnych (wysokość)

Pobierz PDF

 • 150×150 cm
 • h = 45-50 cm
 • h = 100 – 120 cm
 • h = 70 – 85 cm
WARIANT 1: 2x uchwyt uchylny 70 cm (PUCH-70)
WARIANT 2: 1x uchwyt uchylny 70 cm (PUCH-70)
+ 1x uchwyt prosty 50 cm (PP-50)
Strefa umywalki

Umywalka zainstalowana w ubikacji dla osób niepełnosprawnych powinna być odpowiednio wyprofilowana do układu ciała osoby myjącej się. Co więcej, kompletując wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych, warto zadbać, by kształt umywalki umożliwiał oparcie się o nią całą długością przedramienia. Syfon oraz odpływ nie mogą w żaden sposób ograniczać ruchów osób niepełnosprawnych. Zaleca się, by pod umywalką znajdowała się przestrzeń o głębokości 30 cm. Doskonałym rozwiązaniem okażą się tu syfony podtynkowe bądź płaskie syfony natynkowe.

Niezbędnym elementem, który powinien znaleźć się w każdej toalecie dla niepełnosprawnych, jest lustro. Powinno być ono zawieszone na wysokości umożliwiającej przeglądanie się zarówno osobom siedzącym, jak i stojącym. Optymalna wysokość montażu lustra wynosi od 80 do 200 cm. Świetnie sprawdzi się w tym wypadku lustro uchylne, wyposażone z kątową regulacją nachylenia.

Podczas projektowania łazienek dla niepełnosprawnych warto zadbać o to, by przy umywalkach zastosowana była bateria z przedłużonym uchwytem lub na podczerwień. Co więcej, wskazana jest armatura z termostatem lub na wodę wstępnie zmieszaną. To rozwiązanie pozwoli uniknąć oparzeń.

Warto zaznaczyć, że konieczne jest zamontowanie solidnych uchwytów i poręczy dla niepełnosprawnych z dwóch stron umywalki. Ich zadaniem jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym przytrzymania się podczas mycia rąk. Długość uchwytów łazienkowych dla osób niepełnosprawnych powinna wynosić 50-60 cm, natomiast optymalna odległość dzieląca umywalkę od poręczy to 5-10 cm.

Regulacje odnoszą się również do dozowników do mydła oraz podajników papieru toaletowego. Należy je bowiem zamontować na wysokości 80-105 cm, w miejscu, które będzie znajdowało się w zasięgu ręki osoby siedzącej na wózku inwalidzkim.

 • pole manewrowe przed miską ustępową
 • wysokość umywalki (górna krawędź)
 • poręcze dla niepełnosprawnych (wysokość)
 • 150×150 cm
 • h = 80 cm
 • h = 70 – 85 cm

Pobierz PDF

WARIANT 1: 2x uchwyt umywalkowy 60 cm (PU-60) lub
1x uchwyt umywalkowy 60 cm (PU-60)
+ 1x uchwyt uchylny 60 cm (PUCH-60)
WARIANT 2: 1x uchwyt uchylny 60 cm (PUCH-60)
+ 1x uchwyt prosty 50 cm (PP-50)
Strefa WC i umywalki
 • pole manewrowe przed miską ustępową
 • wysokość umywalki (górna krawędź)
 • papier toaletowy (wysokość)
 • poręcze dla niepełnosprawnych (wysokość)

Dodatkowo:

 • przy umywalce: 2x uchwyt umywalkowy 60 cm (PU-60)
 • przy misce ustępowej: 2x uchwyt uchylny 70 cm (PUCH-70)
 • 150×150 cm
 • h = 80 cm
 • h = 100 – 120 cm
 • h = 70 – 85 cm

Pobierz PDF


Nieco inne przepisy regulują natomiast minimalną powierzchnię toalet dla niepełnosprawnych – powinna ona mieć bowiem wymiar min. 1,5x 1,5 m. Jest to niezbędne minimum, gwarantujące możliwość wykonywania manewrów wózkiem inwalidzkim. Przepisem wspólnym zarówno dla łazienek, jak i ubikacji dla osób niepełnosprawnych jest szerokość drzwi, która wynosi 90 cm. Jest to optymalny wymiar, gwarantujący zmieszczenie się wózków inwalidzkich. Szersze drzwi mogłyby okazać się z kolei zbyt ciężkie.

Toaleta dla niepełnosprawnych to jednak nie tylko przestrzeń – to również niezbędne wyposażenie, gwarantujące w pełni komfortowe wykonywanie czynności higienicznych, w myśl zasady „łazienka bez barier”.

Strefa natrysku

Jednym z podstawowych elementów, które powinna zawierać łazienka dla osób niepełnosprawnych, jest punk natryskowy, wyposażony w wygodne siedzisko prysznicowe. Minimalna powierzchnia brodzika powinna wynosić 90×90 cm, jednak zaleca się instalację brodzików o powierzchni 100×100 cm. Podczas projektowania łazienki, warto zwrócić uwagę na to, by przestrzeń za zasłonką wynosiła 150×150 cm. Są to bowiem optymalne wymiary, gwarantujące możliwość manewrowania wózkiem inwalidzkim.

Ponieważ z przyczyn oczywistych punkt natryskowy dla niepełnosprawnych to przestrzeń bezprogowa, należy zastosować brodzik wpuszczany w podłogę, wyposażoną z kolei w system antypoślizgowy. Jeśli jednak w łazience brak jest brodzika, należy zainstalować specjalne płytki antypoślizgowe. Ważne jest to, by zasłonki nie sprawiały żadnych problemów podczas ich przesuwania.

Strefa natryskowa, stanowiąca niezbędny element wyposażenia łazienki dla niepełnosprawnych, powinna być wyposażona w solidne uchwyty dla niepełnosprawnych, gwarantujące komfort i bezpieczeństwo osobom korzystającym z brodzika. Wymogiem jest również instalacja wytrzymałego i wygodnego siedziska prysznicowego, o minimalnych wymiarach: 40 cm szerokości i 45 cm głębokości. Siedzisko pod prysznic powinno być zamontowane na wysokości odpowiadającej wysokości wózka inwalidzkiego, co znacznie ułatwi osobom niepełnosprawnym przesiadanie się na krzesło bądź siedzisko.

Istnieje duża dowolność w wyborze odpowiedniego siedziska czy krzesła pod prysznic. Może ono być składane lub nie (w ofercie naszej firmy znajdą Państwo dwie wymienione wersje siedziska prysznicowego). Krzesło pod prysznic może również posiadać dodatkowe elementy, takie jak oparcie czy podłokietniki, ale nie jest to konieczne.

Warto zaznaczyć, że zarówno uchwyty łazienkowe, jak i siedzisko prysznicowe nie zajmują wiele miejsca, a znacznie poprawią komfort wykonywania podstawowych czynności higienicznych. Należy więc dołożyć wszelkich starań, by elementy te były obecne w aranżowanej przez nas łazience.

Projektowanie „łazienki bez barier” to niewątpliwie bardzo wymagające i odpowiedzialne zadanie. Wyposażenie łazienek dla osób niepełnosprawnych często jest niekompletne, co skutkuje uniemożliwieniem wykonania określonych czynności przez tych, którzy na co dzień zmagają się z niezwykle uciążliwymi barierami architektonicznymi. Brak uchwytu łazienkowego, krzesła (taboretu) bądź siedziska pod prysznic, nieprawidłowe wymiary pomieszczeń – wszystkie te elementy sprawiają, iż osoby posiadające zróżnicowane dysfunkcje ruchowe mogą czuć się odrzucone i niepotrzebne, dlatego tak ważne jest, by zatroszczyć się o wybór solidnego, a jednocześnie praktycznego wyposażenia łazienek dla niepełnosprawnych.